34 Interviewspørgsmål Til Børnehavelærere: Med Prøvesvar

Samtaler er en mulighed for dig at vise din viden, erfaring og interpersonelle færdigheder. For børnehavelærere er det især vigtigt at demonstrere, at du er kvalificeret til fuldt ud at støtte børn i deres intellektuelle, følelsesmæssige og sociale udvikling. Hvis du ønsker at forbedre din samtale og dine chancer for at blive ansat til et job, kan det hjælpe dig med at forberede dig på at gøre det bedst mulige indtryk ved at sætte dig ind i de mest almindelige børnehavelærerinterviewspørgsmål.

I denne artikel lister vi nogle almindelige interviewspørgsmål til børnehavelærere og giver eksempler på svar og tips, der hjælper dig med at gå ind i dit interview med selvtillid.

Relateret: Lær om at være børnehavelærer

Generelle spørgsmål

Følgende spørgsmål giver en interviewer en generel forståelse af din undervisningsstil, personlighed og motivation:

 • Hvad er din pædagogiske filosofi?
 • Hvad gør dig til den bedste kandidat til denne stilling?
 • Har du erfaring med at arbejde med små børn?
 • Hvorfor vil du undervise i børnehaven?
 • Hvad ved du om vores skole?
 • Hvad interesserer dig specifikt ved at arbejde for vores skole?
 • Hvad ser du dig selv gøre om fem år?
 • Hvad er dine yndlings- og mindst yndlingsfag at undervise i?
 • Hvilken del af undervisningen brænder du mest for?
 • Hvad er det mest givende ved at være børnehavelærer?
 • Hvad er din største styrke som lærer?
 • Hvad er din største svaghed? Hvordan planlægger du at forbedre det?
 • Hvilke personlige og faglige egenskaber mener du gør gode børnehavelærere?

Relateret: 50 Spørgsmål og svar til lærerinterview, der hjælper dig med at forberede dig

Spørgsmål om erfaring og baggrund

Følgende spørgsmål hjælper en interviewer med at lære om din uddannelsesmæssige baggrund og erhvervserfaring for at se, om du er den rigtige til stillingen:

 • Hvad er din uddannelsesmæssige baggrund, og hvordan har den forberedt dig til denne stilling?
 • Hvorfor besluttede du dig for at arbejde med børn?
 • Hvad fik dig til at forlade din tidligere stilling?
 • Hvilke vanskeligheder mødte du i din sidste lærerstilling?
 • Hvad var det vigtigste, du lærte i din tidligere stilling?
 • Beskriv en af ​​de sværeste forældreinteraktioner, du klarede.
 • Beskriv en vellykket lektionsplan, som du implementerede. Hvorfor lykkedes det?
 • Fortæl mig om et tidspunkt, hvor du lavede en fejl i klasseværelset, og hvordan du håndterede det.
 • Hvad er din klasseledelsesstil?
 • Hvordan har du styret et klasseværelse af elever, der alle har forskellige læringsevner?

Relateret: Elementære lærerinterviewspørgsmål (med eksempelsvar)

Uddybende spørgsmål

En interviewer kan stille disse mere dybdegående spørgsmål for at få en bedre forståelse af dine vaner som børnehavelærer, og hvordan du ville håndtere visse situationer i klasseværelset:

 • Hvordan holder du dig orienteret om de mest opdaterede undervisningsstrategier, metoder og innovationer?
 • Hvordan vil du forberede både forældre og børn på deres indtræden i folkeskolesystemet?
 • Hvordan håndterer du hvert enkelt barns forskellige læringsstile og -evner?
 • Hvad gør du, når et barn bliver sygt i dit klasseværelse?
 • På hvilke måder dyrker du respekt for forskellige kulturelle forskelle i dit klasseværelse?
 • Hvem er din yndlingsforfatter til børnebøger, og hvordan ville du bruge deres bøger til at lave en lektion?
 • Hvor meget ved du om vores samfund og vores elevers baggrund?
 • Hvordan planlægger du at fremme de idealer, der er udtrykt i vores skolemissionserklæring?
 • Hvordan ville du kommunikere med familier?
 • Hvordan ville du håndtere en vred eller utilfreds forælder?
 • Hvordan ville du håndtere et forstyrrende eller dårligt opførende barn?

Interviewspørgsmål med eksempler på svar

Det følgende afsnit går i detaljer om nogle af spørgsmålene nævnt ovenfor og forklarer, hvordan du besvarer dem mest effektivt med eksempler:

Hvordan ville du håndtere et forstyrrende eller dårligt opførende barn?

Til dette spørgsmål skal du demonstrere, hvordan du er en medfølende, motiveret lærer, der er god med børn. Skoleadministratorer vil gerne vide, hvordan du planlægger at forbedre elevernes adfærd, så du bør vise dem, at du kan arbejde med hvert enkelt barn for at hjælpe dem med at lære værdifulde færdigheder, såsom at håndtere deres følelser og fokusere deres opmærksomhed. Overvej de strategier, du har brugt tidligere, som var succesrige, og diskuter et specifikt eksempel for at styrke dit svar.

Eksempel: " Jeg ville gøre mit bedste for at forstå barnets adfærd og lære, hvilke faktorer der får dem til at opføre sig forkert. Måske har de problemer med at håndtere deres stress, eller måske mangler de grundlæggende sociale færdigheder og har svært ved at interagere med jævnaldrende. fokusere mine adfærdsinterventioner på at finde årsagen, forstærke positiv adfærd og modvirke forstyrrende handlinger. Jeg var i stand til at gøre dette i min tidligere stilling, for eksempel, hvor jeg havde et barn, der ofte kastede raserianfald. I stedet for at sætte dem i tide- ude for at være alene, talte jeg roligt til dem, gav dem individuel opmærksomhed og gav en mere effektiv følelsesmæssig udløsning, såsom at lege med Play-Doh eller bobleplast."

Hvordan vil du forberede både forældre og børn på deres indtræden i folkeskolesystemet?

Skolens administrator søger konkrete eksempler på, hvordan du vil byde forældre og børn velkommen i din børnehaveklasse. Forklar i dit svar, hvordan du planlægger at forsikre forældrene om, at dit klasseværelse er et sikkert sted. Vis de interpersonelle færdigheder, du bruger til at kommunikere med forældre klart og på en venlig måde, og diskuter strategier til at håndtere børn, der er ængstelige for at være væk fra hjemmet. Forklar, hvordan dine empati- og kommunikationsevner kan hjælpe dig med at få børn til at føle sig godt tilpas.

Eksempel: " Jeg forbereder mig på forhånd ved at dekorere rummet og gøre det til et meget behageligt rum. Jeg mærker alle skrivebordene med hvert barns navn, så de ved, hvor de kan opbevare deres ejendele. Når familier begynder at ankomme, præsenterer jeg mig selv og tilbyder varme hilsner.

Jeg sørger for at besvare alle spørgsmål, vise dem rundt i lokalet og diskutere mine undervisningsplaner. I de første par uger er mit mål at opbygge et tillidsfuldt forhold til børnene og lette deres angst for at være væk hjemmefra."

Hvordan håndterer du hvert enkelt barns forskellige læringsstile og -evner?

Dette spørgsmål måler din følsomhed over for de unikke behov hos hvert barn, du underviser. Din interviewer vil gerne vide, om du har en specifik plan for alle typer børn i dit klasseværelse, og om du er fortrolig med mange forskellige læringsstile, såsom visuel, sproglig, kinæstetisk og social læring. Vær forberedt på at beskrive de metoder, du bruger til at hjælpe eleverne, især dem, der kan have mere problemer med at lære begreber. Giv udtryk for, at du er villig og i stand til at give individuel opmærksomhed, når det er nødvendigt for at sikre succes for børn, der har brug for mere omsorg.

Eksempel: "Jeg sørger for at være meget opmærksom på hvert enkelt barn for at finde ud af, hvilke elever der overskrider, og hvilke der kan komme bagud. Hyppige vurderinger efter lektionerne hjælper mig med at teste mine elevers viden og lære, hvilke teknikker der virker mest effektivt. Jeg har også have differentieret undervisning i tankerne, når jeg udvikler mine lektionsplaner, så jeg kan sikre mig, at hver elev lærer nøglebegreber. Jeg kan godt lide at præsentere begreber på en måde, der tilgodeser enhver type læringsstil.

For eksempel kan jeg give visuelle demonstrationer, designe et håndværksprojekt, vise videoer eller bruge computerprogrammer. Når en studerende er bagud, tildeler jeg normalt gruppearbejde og giver dem individuel opmærksomhed i løbet af den tid."

Hvordan ville du håndtere en vred eller utilfreds forælder?

Til dette spørgsmål ønsker skoleadministratorer, at du beskriver din særlige strategi til at nedtrappe konflikter med forældre. De vil gerne vide, at du kan prioritere sikkerhed, samtidig med at du tager fat på forældrenes behov og bekymringer. Vis færdigheder som konfliktløsning og interpersonel kommunikation i dit svar, og brug tidligere erfaringer til at diskutere, hvordan du ville løse fremtidige problemer.

Eksempel: "Når forældre er kede af det, gør jeg mit bedste for at lytte og ikke handle defensivt. Det er altid min prioritet at berolige forældrene, forblive professionel og undgå konfrontation. Hvis jeg kan, forsøger jeg at løse problemet over telefon eller e-mail , men i andre tilfælde laver jeg et møde og inviterer en administrator til at tage med, hvis forældrene er særligt kede af det.

Jeg tager mig tid til at lytte til deres bekymringer, stille spørgsmål og lade dem få luft, hvis det er nødvendigt. Jeg forsikrer dem om, at jeg vil behandle deres bekymringer så grundigt og hurtigt som muligt. Ved at tale kan vi som regel finde ting, vi er enige om, og udvikle en plan for at løse problemet. Jeg gentager altid, at deres barns succes og trivsel er af største betydning for mig."

Hvad er din pædagogiske filosofi?

Skoleadministratorer kan stille dette spørgsmål for at få indsigt i, hvor godt du kan udføre dine undervisningsopgaver. Beskriv i dit svar dine undervisningsmetoder og meninger om læringsprocessen for børnehavebørn. Brug specifikke eksempler på dine undervisningsevner og din evne til at arbejde med små børn for at styrke dit svar.

Eksempel: "Jeg tror på at etablere et klassefællesskab, hvor hver elev føler sig værdsat, sikker og respekteret for deres unikke måder at udtrykke sig på. Jeg forstår, at børn lærer bedst, når de føler sig rolige og beskyttede, så jeg søger at opbygge tillidsfulde relationer med hver af dem. mine elever Børnehaveklasser skal danne grundlaget for en livslang kærlighed til læring.

Af den grund synes jeg, at læring skal være sjovt og praktisk, så jeg udvikler lektioner, der engagerer eleverne fuldt ud på interaktive og legende måder. I min tidligere stilling sørgede jeg for at planlægge mindst én fysisk aktivitet hver dag, og det hjalp mine elever til at forblive opmærksomme og være mindre urolige i timerne."

Hvorfor besluttede du dig for at arbejde med børn?

Interviewere vil gerne vide, at undervisning er din passion, og at du er selvmotiveret til at få succes i denne karriere. I dit svar, beskriv dine grunde til at blive lærer, herunder hvordan du opdagede din kærlighed til undervisning og dedikation til at tale for små børn.

Eksempel: "Da jeg gik i anden klasse, havde jeg en lærer, som støttede mig helhjertet gennem en hård familiesag, der påvirkede min skolepræstation. Hun fik mig til at føle mig tryg og elsket, og hun dedikerede lidt mere tid i klassen til at hjælpe mig fokusere på mit skolearbejde. Jeg glemte aldrig, hvor meget hendes varme og venlighed påvirkede mig under min opvækst, og det gav mig lyst til at være mentor for børn og støtte dem i deres personlige vækst."

Jobs, der ligner en børnehavelærer

Hvis du er interesseret i at søge en rolle, der ligner en børnehavelærerkarriere, er der flere muligheder for dig at overveje. Her er en liste over 10 jobs:

1 . Førskolelærer

2 . Folkeskolelærer

3 . Underviser

4 . Dagplejeleder

5 . Specialpædagog

6 . Lærerassistent

7 . Vikar

8 . Hjælpelærer

9 . Børnepasningsmedarbejder

10 . Folkeskolebibliotekar

Orla Johansen
Orla Johansen Samtaler er en mulighed for dig at vise din viden, erfaring og interpersonelle færdigheder. For børnehavelærere er det især vigtigt at demonstrere, at du er kvalificeret til fuldt ud at støtte børn i deres intellektuelle, følelsesmæssige og sociale udvikling. Hvis du ønsker at forbedre din samtale og dine chancer for at blive ansat til et job, kan det hjælpe dig med at forberede dig på at gøre det bedst mulige indtryk ved at sætte dig ind i de mest almindelige børnehavelærerinterviewspørgsmål.